Karbonhidrat Nedir?

Karbonhidrat Nedir?

Karbonhidratlar vücudumuz için en gerekli temel besinlerdendir. Yüksek miktarda ki kalori değeriyle enerji ihtiyacımızı büyük ölçüde karbonhidratlardan sağlarız. Karbonhidratlar çok iyi bir lif kaynağıdır.  Metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olur. Vücutta gerçekleşen yapım yıkım olayı sonucu birçok dokunun tekrar yenilenmesini sağlar. Ağır fiziksel faaliyetlerde bulunan sporcular için büyük önem taşır. Kas dokuları glikojen ile dolu olduğu için antrenman sonrası yoğun miktarda glikojen kaybı meydana gelmektedir. Karbonhidratlar ise glikojen takviyesi yaparak kasların güçlenmesi sağlanmaktadır.

Başlıca karbonhidrat bulunan gıdalar; kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler, karnabahar,  kuru yemişler,soğan, yumurta,patates, mısır…

Sporcularda ise karbonhidrat tüketimi belirli bir periyoda bağlanmış olması gerekir. Normal bir insana göre daha fazla enerji harcadıkları için daha fazla karbonhidrata ihtiyaç duymaktadırlar. Bu yüzden diyet listesinden tamamen kaldırılmamalıdır.

Hacim.net

Hacim.net; Türkçe dilinde fitness, wellness, vücut geliştirme, kilo verme ve kilo alma gibi konularda içerik üreten bir içerik platformudur.

Alakalı Yazılar

İzole Egzersiz Nedir?

İzole Egzersiz Nedir?

HIIT Antrenmanı Nedir?

HIIT Antrenmanı Nedir?

Hamstring Nedir?

Hamstring Nedir?

Definisyon Dönemi Nedir?

Definisyon Dönemi Nedir?

No Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir