HIIT Antrenmanı Nedir?

HIIT Antrenmanı Nedir?

“High intensity interval training” yani kısaca HIIT antrenmanları, atletizm antrenörleri tarafından iyi koşucular yetiştirmek için uzun zaman önce geliştirmiştir. HIIT antrenmanları yüksek ve düşük yoğunluktan oluşan bir sistemle gerçekleştirilmektedir. İlk aşama olan yüksek yoğunlukta sporcu kendini maksimum düzeyde zorlayacak bir antrenman süreci gerçekleştirir. Ardından gelen düşük yoğunluklu aşamada sporcu dinlenebilir ya da antrenmanın yoğunluğunu azaltarak devam eder.

HIIT antrenmanlarında kullanılan belirli bir sistem yoktur. Sporcunun kardiyovasküler gelişim seviyesine bağlı olarak düzenlenmektedir. Sporcunun yüksek aşamadaki antrenmanından sonra düşük aşamada dinlenmeye kadar düşülen bir sistem izlenebilir. Tüm HIIT antrenman seansı dört ile otuz dakika arasında sürebilir. Zaman sınırlaması olan antrenmanları maksimum fayda sağlayacak noktaya ulaştırmak için etkili bir antrenman yöntemi olarak kabul edilmektedir. HIIT antrenmanları esnasında tempo yoğunluğunu korumak için saat veya zamanlayıcı kullanılması gerekmektedir.

Hacim.net

Hacim.net; Türkçe dilinde fitness, wellness, vücut geliştirme, kilo verme ve kilo alma gibi konularda içerik üreten bir içerik platformudur.

Alakalı Yazılar

İzole Egzersiz Nedir?

İzole Egzersiz Nedir?

Hamstring Nedir?

Hamstring Nedir?

Definisyon Dönemi Nedir?

Definisyon Dönemi Nedir?

Bulk/Hacim Dönemi Nedir?

Bulk/Hacim Dönemi Nedir?

No Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir