Bazal Metabolizma Nedir?

Bazal Metabolizma Nedir?

Bazal metabolizma; yatar ya da dinlenir durumdayken vücudun iç organlarının harcadığı enerjidir. Dinlenme esnasında hiçbir hareket yapmadan vücutta bulunan canlılık olaylarının devam edebilmesi için gereken enerjiyi sağlayan metabolizmaya bazal metabolizma denir. Yemek yedikten 12 saat sonra dinlenme ya da uyku durumunda yaşamsal fonksiyonları devam ettirebilecek kadar ihtiyaç olunan enerjidir.

Bazal metabolizma canlının cinsiyetine, yaşına, kilosuna ve çeşitli çevre faktörlerine göre farklılık göstermektedir. Bazal metabolizma cinsiyete göre değişiklik gösterir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Mevsimsel faktörler bazal metabolizma hızını etkilemektedir. Bu durumda da kışın daha yavaş yazın daha hızlıdır. Aynı zamanda yaş faktörleri de etkilemektedir. Gençlerde daha hızlıyken yaşlılarda daha yavaştır.

Bazal metabolizma hızı ölçülebilmektedir. Bazal metabolizma hızı sabah uyanır uyanmaz, hiçbir şey yenmeden önce ölçülür. Bazal metabolizması ölçülecek kişi hava miktarını ölçen bir araçtan nefes alıp verir. Bu yöntemle ne kadar kullandığı tespit edilerek ortaya bazal metabolizma hızını çıkartır.

Hacim.net

Hacim.net; Türkçe dilinde fitness, wellness, vücut geliştirme, kilo verme ve kilo alma gibi konularda içerik üreten bir içerik platformudur.

Alakalı Yazılar

İzole Egzersiz Nedir?

İzole Egzersiz Nedir?

HIIT Antrenmanı Nedir?

HIIT Antrenmanı Nedir?

Hamstring Nedir?

Hamstring Nedir?

Definisyon Dönemi Nedir?

Definisyon Dönemi Nedir?

No Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir