Barbell Nedir?

Barbell Nedir?

Barbell, uzun bir çubuktan oluşan ve genellikle her iki tarafında ağırlıklar bulunan bir egzersiz aletidir. Vücut geliştirme, halter, ağırlık antrenmanları ve powerfintingde sıklıkla kullanılmaktadır. Barbellerin uzunlukları 1,2 metre ile 2,4 metre arasında olmaktadır. Güç kullanan kişiler tarafından kullanılan 2,2 metrelik çubuk seçeneği de bulunmaktadır. Standart olan 1,2 ile 2,4 metre çubuklara kıyasla kullanımı çok yaygın değildir. Barbell çubuğunun merkezi kısmı 25 milimetre ile 50 milimetre arasında değişe çaplardan oluşmaktadır. Kavramayı kolaylaştırması için genellikle çapraz tırtıklı bir yapısı vardır.

Barbellde kullanılan ağırlık plakaları, toplam ağırlığı artırmak ya da azaltmak için çubuğun dış kısımlarına kaydırılır. Kaldırıcı ağırlık plakalarını kendi kaldırma kuvveti doğrultusunda ayarlanabilmektedir. Barbellde, manşonlar plakaların dengesiz bir şekilde dışarıya doğru kaymasını önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Bu sayede barbell kaldırıcısı dengesiz bir kuvvet yaşamaz.

Hacim.net

Hacim.net; Türkçe dilinde fitness, wellness, vücut geliştirme, kilo verme ve kilo alma gibi konularda içerik üreten bir içerik platformudur.

Alakalı Yazılar

İzole Egzersiz Nedir?

İzole Egzersiz Nedir?

HIIT Antrenmanı Nedir?

HIIT Antrenmanı Nedir?

Hamstring Nedir?

Hamstring Nedir?

Definisyon Dönemi Nedir?

Definisyon Dönemi Nedir?

No Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir